Zdravotníctvo čaká radikálna zmena k lepšiemu. Konečne!

Slovenské zdravotníctvo je v zlom stave. Ľudia zomierajú zbytočne a pacienti nedostávajú za svoje odvody adekvátnu kvalitu liečby. Koncept všetko pre všetkých nefunguje, naopak, vedie k nedostatočným výsledkom.

V súčasnej situácií každý platí, ale v podstate za nič. K nedostatkovým vyšetreniam a operáciám sa ľudia dostávajú cez známosti, alebo pomocou obálok. Ak jedno alebo druhé nemajú, majú smolu. Aby sa to zmenilo, potrebujeme radikálnu zmenu.

V zdravotníckej časti programu SaS sme predstavili 138 opatrení, ktoré majú posunúť zdravotníctvo kvalitatívne dopredu za hlavného predpokladu, a to efektívneho vynakladania verejných zdrojov. Nie je program o tom, ako sa natrie fasáda, ale o tom, ako reálne od základov zmeníme fungovanie zdravotníctva v prospech občanov. Riešime teda komplexne všetky oblastí zdravotníctva od ambulantnej, cez ústavnú až po nedostatok personálu a všetky problémy, s ktorými sa pacient dennodenne stretáva. Už žiadne zbytočné čakanie na dôležité zákroky alebo vyšetrenia, žiadne obálky lekárom alebo divné poplatky bez opodstatnenia.

Pozrite sa ako zmeníme slovenské zdravotníctvo, keď budeme vo vláde:
1. Postavíme celý systém opäť na nohy – medzi najväčšie výzvy na celé 4-ročné obdobie bude patriť zadefinovanie nároku pacienta a následne nastavenie zdravotného pripoistenia. V tom istom čase by sme sa mali spoločne pozrieť na stratifikáciu nemocníc a jeho dvojičku, a to zákon o dlhodobej starostlivosti. Pacient má dostať presné informácie o čakacích dobách u lekára, ktorého potrebuje a dozvedieť sa na druhej strane akú kvalitu výkonu od lekára dostane. Rovnako tak musíme dbať na jeho bezpečnosť a manažment pacienta, aby sme nielen zefektívňovali systém, ale aj čas, ktorý strávi v súvislosti s prevenciou a starostlivosťou o svoje zdravie.
2. Zefektívnime fungovanie procesov – aby sme robili dobré rozhodnutia založené na dátach a faktoch, musíme jednoznačne upratať v procesoch. Nevyhnutne potrebujeme sfunkčniť DRG, či jednotlivé registre, vzájomne ich prepojiť a rozvíjať všetky moduly e-Zdravia. Posilnením kompetencií sestrám, či všeobecným lekárom napomôžeme nielen im, ale aj samotnému pacientovi.
3. Poctivý a kvalitný manažment – najzásadnejšími krokmi v tejto oblasti bude riadenie štátnych nemocníc ako holdingu, ale aj zmena kategorizácie liekov, nielen z pohľadu vytvorenia HTA agentúry, ale aj nového posudzovania vstupu liekov cez kategorizačnú komisiu a radu. Samozrejme medzi priority patrí aj odstránenie prekážok pre vstup biosimilárnych liekov, či tlak na spotrebu generických liekov. Prečo o tom hovorím? Výdavky na lieky a na ústavnú zdravotnú starostlivosť predsa patria medzi dve najväčšie – vyše miliardové položky v rozpočte zdravotníctva.
4. Koniec plytvania – prevencia je v našich životoch predsa najdôležitejšia, tá z dlhodobého hľadiska zefektívňuje aj verejné zdroje. Hovorme ale aj o dlhovej brzde nemocníc, ktorá má priniesť znižovanie neefektivity a postupné odstraňovanie korupcie. Pravidelné revízie úhrad liekov, vstup nových liekov podporený jasným prepočtom náladovej efektívnosti, či investície do nemocníc formou projektového financovania sú tým správnym liekom na zvýšenie hodnoty za peniaze v zdravotníctve.

Máme jasný plán, ako na to
Uvedomujeme si, že nie je možné robiť všetky opatrenia naraz. Budeme ich preto prioritizovať tak, aby sme v prvých dvoch rokoch zaviedli tie najťažšie systémové zmeny, neskôr sa budeme zameriavať na opatrenia, ktoré si nevyžadujú komplikovanú politickú debatu.
Zároveň sme orientovaní na výsledok. A preto sa zaväzujeme, že v roku 2020 (ak sa dostaneme do vlády), predložíme voličom jasný odpočet, koľko z našich 138 opatrení sa dostalo do spoločného vyhlásenia vlády a následne budeme každoročne vyhodnocovať, čo sa nám v danom roku z našich záväzkov podarilo splniť.

Vieme čo chceme, ako to chceme urobiť aj kedy. Máme vypracovaný podrobný program, ktorý vznikol v tri roky trvajúcich diskusiách z ľuďmi z praxe, ale aj pacientami. Nie je to žiaden na rýchlo písaný dokument sľubujúci svetový mier, ide často až do paragrafového znenia vypracované riešenia. Aj keď si vážim prácu svojich opozičných kolegov, program SaS je s veľkým odstupom to najlepšie čo slovenské strany dnes ponúkajú. Reálne riešenia, ktoré konečne zmenia slovenské zdravotníctvo.

Dokument si môžete stahnuť tu: