Keď politická zbabelosť zabíja

Bez akéhokoľvek preháňania sme sa v posledných dňoch ocitli v situácii, keď zbabelosť niektorých politikov spôsobuje ďalšie a ďalšie úmrtia slovenských pacientov. V parlamente bol totiž zákon o reforme nemocníc,tzv. stratifikácii.

Vládna koalícia ho však stiahla len niekoľko minút pred hlasovaním. Pritom tento zákon mohol prostredníctvom radikálneho zlepšenia kvality zdravotnej starostlivosť v našich nemocniciach zachrániť veľké množstvo životov. Žiaľ, túto šancu sme opäť premárnili.

Politický cirkus
Celá situácia dlhodobo pripomína skôr cirkus, ako reálnu snahu presadiť niečo pozitívne pre pacientov na Slovensku. Poslanci najprv prerokovali v prvom čítaní návrh novely, ktorej súčasťou je stratifikácia. O postupe do druhého čítania mali rozhodnúť práve v pondelňajšom hlasovaní. Ak boli nejaké výhrady k obsahu reformy, dohoda bola, že v druhom čítaní ich odstránime.

Na začiatku hlasovania však Andrej Danko oznámil, že na žiadosť ministerky sa hlasovanie presúva na novembrovú schôdzu. Pritom podľa informácii, ktoré mám, o tom samotná Kalavská ani nevedela a Pellegrini to spravil za jej chrbtom. Okrem iného to dobre ilustruje skutočnú nemohúcnosť ministerky.

Stratifikáciu nevyhnutne potrebujeme čím skôr
Na Slovensku máme jednu z najhustejších nemocničných sietí v celej Európskej únii, ktorú ale nevieme uživiť personálne ani materiálne. Dôsledkom sú nefunkčné a nekvalitné oddelenia, ktoré sú síce bližšie k našim obydliam, ale dokázateľne v nich zomiera skoro najviac ľudí v rámci EÚ. Je preto potrebné okamžite začať riadenú reformu nemocníc tak, aby sa v dôsledku zvýšila dostupnosť jednotlivých nemocníc pre väčšinu obyvateľstva, ale zároveň, aby sa špecializovali. Znamená to, že nebude všetko všade, ale že na špecializované oddelenia sústredíme najlepšiu techniku a personál z danej oblasti. Dôsledkom bude, že možno budete musieť za plánovaným výkonom cestovať trošku ďalej, ale šanca, že druhé z Vašich dvoch detí prežije bez komplikácií, ak bude nedajbože potrebovať služby nášho zdravotníctva, sa zvýši o 100%. Stratifikácia totiž znižuje reoperácie a rehospitalizácie až o polovicu.

Dostupnejšie urgenty a následná starostlivosť po výkonoch

Zároveň sa zvýši dostupnosť urgentnej medicíny (neplánované výkony) a následnej zdravotnej starostlivosti  (liečba po ťažkých úrazoch, ochoreniach, výkonoch, rehabilitácia). Žiadna nemocnica sa nezavrie, potrebujeme ich všetky.

Bezcitnosť vládnej koalície dosahuje nové hranice

Je veľmi smutné, že reforma, ktorá má reálne pomôcť zachraňovať životy je obeťou predvolebných hier. A to navyše v situácii, keď všetci odborníci v zdravotníctve súhlasia s tým, že reforma nemocničnej siete je potrebná.

Politický cynizmus Róberta Fica a Andreja Danka sa nezastaví pred ničím. V situáciách, keď majú na výber medzi lepšou krajinou a vlastným prospechom si vždy zvolia druhú možnosť. Nie som naivná, každý vie čoho sú títo dvaja schopní. Napriek tomu, v prípade odmietania kvalitnejšej liečby pre pacientov je takáto bezcitnosť skutočne dych vyrážajúca.

Nás v SaS môžete obviňovať zo všeličoho, ale nie z nedostatku politickej odvahy a odborných riešení. Keď budeme vo vláde, nebudeme sa báť ísť ani do ťažkých, ale potrebných rozhodnutí. Reforma nemocničnej a aj ambulantnej siete bude jedným z prvých krokov.