Dlhodobá starostlivosť je bez stratifikácie nezmyslom

Posledný týždeň sme o reforme nemocníc, tzv. stratifikácii, počuli viac ako dosť. Najdôležitejšie však je to, že zmena, ktorá mala konečne skvalitniť zdravotnú starostlivosť, neprešla vládou. Tí, ktorí čakali,…

že po dvanástich rokoch by bol Smer schopný konečne niečo spraviť pre slovenských pacientov, sa opäť mýlili.

Skutočne by to bol zázrak, keby očakávaná reforma nemocníc dostala od predstaviteľov strany Smer zelenú. Vyžaduje si to totiž konkrétnu politickú prácu a množstvo vysvetľovania. Nádej, že ministerka na okrasu, pardon zdravotníctva, Andrea Kalavská, dodatočne presvedčí poslancov parlamentu, je čisto iluzórna, pokiaľ nepresvedčí aspoň jedného poslanca, aby reformu predložil do parlamentu namiesto vlády. Večným odkladaním reformy až do obdobia, kedy prestáva platiť koaličná zmluva, sa Smeru úspešne podarilo zabrániť tomu, aby sa na Slovensku znížili opakované hospitalizácie, operácie o polovicu a odvrátiteľné úmrtia až o tretinu. To bol totiž cieľ reformy. Kým sa politici dohadujú, ľudia zbytočne umierajú. Preto by mal poslanec Fico prestať strašiť so zatváraním nemocníc a konečne viac počúvať odbornú verejnosť, v ktorej nastala vzácna zhoda na potrebe reformy.

Dlhodobá starostlivosť je bez stratifikácie bez šance
Málokto si však všimol ešte jednu závažnú vec. Stratifikácia síce prijatá nebola, vládou však prešiel návrh upravujúci dlhodobú starostlivosť. Každý, kto niekedy riešil problém s opaterou svojho blízkeho, napr. nevládneho starého rodiča, vie aký závažný problém je to dnes na Slovensku.
Žiaľ, Ministerstvo zdravotníctva predložilo návrh, ktorý je bez neprijatej stratifikácie v podstate nepoužiteľný. Obe témy sú totiž navzájom úzke prepojené. Prečo? Lebo bez reformy nemocničnej siete a reprofilácie niektorých oddelení nebude možné zmenu v dlhodobej starostlivosti aplikovať do praxe. Nebudeme mať dosť lôžok, ani personálu.

Štruktúra lôžok v nemocniciach totiž nie je pripravená na demografické zmeny v slovenskej populácii. Máme čoraz vyšší podiel starších, o ktorých sa musíme postarať, pritom v nemocniciach chýbajú lôžka zamerané na následnú a dlhodobú starostlivosť. Ešte viac ako chýbajúce lôžka nám chýba potrebný personál, hlavne sestry, ktoré by sa mohli o dlhodobo chorých postarať. To práve mala riešiť stratifikácia. Zmeniť niektoré oddelenia, ktoré robia príliš málo výkonov napr. na oddelenia zamerané na následnú a dlhodobú starostlivosť. Peniaze, personál a lôžka by sa tak posunuli tam, kde sú viac potrebné. Bez stratifikácie je akékoľvek riešenie dlhodobej starostlivosti úplne nepoužiteľné, veľmi drahé a zároveň neisté.

Stratifikácie bude, ale už bez Smeru
Napriek tomu, že sa ministerstvo zdravotníctva toto všetko vie, rozhodlo sa predložiť zákon o stratifikácii na rokovanie vlády, kde z neho bolo „vypreparované“ všetko, čo sa reformy týka. Táto bezcitná politická hra súčasnej koalície však neznamená, že problémom predídeme. Práve naopak. Situácia v slovenských nemocniciach sa bude naďalej zhoršovať a doplatíme na to všetci. Treba byť vďačný analytikom, ktorí sa niekoľko rokov snažili vytvoriť čo najlepší návrh zákona. Stratifikácie nie je mŕtva, len musí prečkať vládu Smeru. Za nás môžeme garantovať, že ak bude mať zdravotníctvo po voľbách v rukách SaS, tak ich práca nebola zbytočná. Zdravotníctvo začneme naozaj ozdravovať.