Týchto 10 firiem si rozdelilo väčšinu peňazí zo zdravotníckych tendrov

Všetci to podvedome tušia. Slovenské zdravotníctvo je deravé a peniaze z neho odtekajú bez toho, aby pacienti za svoje odvody dostali tak kvalitnú starostlivosť, ako by mohli. Dôvodov je množstvo, …

ale jedným z nich je určite netransparentnosť zdravotníctva.  Každé nahliadnutie za oponu zdravotníckych obchodov je preto vítané a odhaľuje, kto skutočne profituje na pacientoch.

10 firiem má 2/3 zdravotníckych tendrov za 1,3 miliardy

Nedávna analýza verejných zákaziek na webe UVOstat.sk je toho skvelým príkladom. Jej záverom bolo, že až 60% z hodnoty zákaziek na zdravotnícky tovar a služby si rozdelilo 10 (1,5 %) spomedzi 638 firiem. Áno, vidíte dobre, 10 firiem vyhralo takmer dve tretiny z tendrov v zdravotníctve. Prišli si tak od roku 2014 1,3 miliardy EUR, alebo inak – tisíctristo miliónov EUR.

Ako ďalej portál uvádza, jeden z hlavných dôvodov tejto dominancie je chýbajúca konkurencia, keďže viac ako 40 % súťaží prebehlo tak, že sa ich zúčastnila iba jedna firma, teda mala víťaza známeho už vopred. Celkový priemer na jedno obstarávanie bol dvaja súťažiaci, čo je pri celkovom počte možných dodávateľov hrozivo nízke číslo. Samotný objem vyhratých zákaziek tak môže byť zrkadlom chýbajúcej ponuku v požadovanej kvalite. Môže, ale nemusí…

Kauza CT im neublížila
Pamätáte sa ešte na kauzu predraženého CT v nemocnici v Piešťanoch? Stála za ňou firma Medical Group SK, spájaná aj s Pavlom Paškom za Smer. Kto by si myslel, že po tomto škandále a nehoráznej zlodejine si táto firma v slovenskom zdravotníctve ani neškrtne, tak sa veľmi mýlil. Žijeme totiž v krajine, v ktorej už 12 rokov vládne práve Smer a tu sa zlodejstvá naopak odmeňujú.

Medical Group je stále suverénne najúspešnejšou firmou z pohľadu objemu získaných zákaziek. Zvíťazila až v 340 súťažiach a uzavrela zmluvy zo štátom za viac ako 330 miliónov eur. Neskĺznem do zjednodušení, aby som tvrdila, že každá jedna zo zákaziek bola nevýhodná alebo sa na nej niekto nabalil. Len považujem za symbolické, že firma známa z najväčšej zdravotníckej kauzy za posledných 10 rokov a prepojením na vládnych politikov je stále najúspešnejšou v celom zdravotníctve.

Recept na zmenu je zložitejší
Žiaľ, problém s odtekaním peňazí zo slovenského zdravotníctva je zložitejší ako je len korupcia či klientelizmus. Očividné zlodejiny treba vyšetriť a vinníkov odpíliť od štátnych peňazí. Iba to však stačiť nebude. Hlavným problémom zdravotníctva je nehorázne plytvanie a nesystémovosť.

Napríklad lieky, na ktorých nákup stále dávame zbytočne vysoké sumy. Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššími výdajmi na lieky v rámci Európskej únie. Lieky tvorili 26% z celkových výdavkov na slovenské zdravotníctvo (v roku 2016), pričom priemer EÚ je len 18%. Primárnym dôvodom tohto stavu je však ich príliš vysoká spotreba. Slovensko má najvyššiu spotrebu liekov na predpis zo všetkých krajín OECD. Máme kategorizované lieky, ktoré by kategorizované byť nemali. Zároveň sa však množstvo našich pacientov nevie dostať k liečbe, ktorú potrebuje. Nekompetentná lieková politika tejto vlády situáciu ešte zhoršuje.

Podobne sme na tom v oblastí riadenia nemocníc, personálnej politiky, fiškálnej politiky, kolabuje nám ambulantná sféra, máme najviac zbytočných úmrtí v rámci OECD pri úrovni našich výdavkov na zdravotníctvo.

Na takéto systémové problémy neexistujú žiadne jednoduché alebo bezbolestné riešenia. Ak vám nejaký politik bude tvrdiť, že stačí prestať kradnúť a hotovo, tak buď klame alebo nechápe zdravotníctvu. Jedinou cestou je mať kvalitne pripravený program reformných opatrení a politickú odvahu pohnúť slovenské zdravotníctvo vpred. My v SaS sme pripravení v oboch oblastiach.